बहिरा विद्यालय आर्थिक समस्यामा

दाताबाट आर्थिक सहयोग आउन रोकिएपछि यहाँको धवलागिरि बहिरा आवासीय माविका प्रशिक्षकको तलबको स्रोत बन्द भएको छ।

विद्यालयले दुई वर्षअघि सुरु गरेको कम्प्युटर इन्जिनियरिङ विषयका एक प्रशिक्षक, एक सहायक प्रशिक्षक र एक दोभाषेले पछिल्लो महिनाको तलब नै पाएका छैनन् । दातृ संस्था ‘प्लान इन्टरनेसनल नेपाल’ले सम्झौताबमोजिम गत पुस १५ देखि सहयोग रोकेको विद्यालयले जनाएको छ ।

इन्जिनियरिङ कक्षाका बाँकी एकजना प्रशिक्षक र एकजना सहायक प्रशिक्षकलाई भने चालु आवदेखि सरकारले नै तलबको व्यवस्था गरेको छ । यसअघि सबै प्रशिक्षक र दोभाषेलाई ‘प्लान इन्टरनेसनल नेपाल’ले नै तलब, भत्ता दिँदै आएको थियो । अब भने, सम्झौता अवधि सकिएकाले आर्थिक सहायता दिन नसकिने स्पष्ट पारेको छ । बीचैमा दाताको सहयोग बन्द भएपछि विद्यालय आर्थिक समस्यामा परेको छ ।

यसबीचमा चालु आवको अन्तसम्म सहयोग थप गर्न शिक्षा मन्त्रालय, शिक्षा विभागले गरेको अनुरोध पनि ‘प्लान इन्टरनेसनल नेपाल’ले अस्वीकार गरेको छ । शिक्षा विभागले आगामी असार मसान्तसम्म आर्थिक सहयोग उपलब्ध गराउन ‘प्लान इन्टरनेसनल नेपाल’लाई गत कात्तिकमै अनुरोध गरेको थियो । विद्यालयका संस्थापक एवम् व्यवस्थापन समिति सदस्य केवी रानामगरले सरकार र दाता दुवैले विद्यालयको समस्याप्रति बेवास्ता गरेको आरोप लगाउनुभयो ।

शिक्षा मन्त्रालयले भने आगामी आवदेखि सबै प्रशिक्षक र दोभाषेको जिम्मेवारी लिने जनाएको छ । बीचको ६ महिना तलब, भत्तालगायत कक्षा व्यवस्थापनमा हुने खर्च कसरी जोहो गर्ने भन्ने अन्योलमा विद्यालय छ । उक्त अवधिमा तलब, कम्प्युटर खर्चलगायतमा रु १३ लाख २९ हजार खर्च आवश्यक पर्ने विद्यालयका प्रधानाध्यापक मधुसूदन न्यूरेले बताउनुभयो ।

विद्यालयले प्राविधिक धारतर्फ कक्षा ९ र १० मा कम्प्युटर इन्जिनियरिङ कक्षा सञ्चालन गरेको छ । दुवै कक्षामा १८/१८ जना बहिरा विद्यार्थीले कम्प्युटर इन्जिनियरिङ विषय पढ्दै आएका छन् ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*